Retina Dijital

E-ticarette Canlı Destek’in Önemi? Neden Kullanmalıyız?

Kişilerin satın almak istedikleri hizmetleri veya ürünleri uygun fiyatlara bulabildiği e-ticaret firmaları günümüzde kullanıcılar tarafından büyük ilgi görüyor. Özellikle pandemi döneminde insanların yaygın olarak internet alışverişini tercih etmesi bu dönemde pek çok işletmenin e-ticaret sektörüne katılmasını sağladı.

Fakat firmalar e-ticaret sektörüne girseler de başarılı olmak için dikkat etmeleri ve tamamlamaları gereken önemli hususlar bulunuyor. Çünkü gelişen teknoloji ile birlikte e-ticaret alanında da sürekli yeni trendler ortaya çıkıyor. Firmaların e-ticaret sektöründe başarılı olmaları için en çok dikkat etmeleri gereken konulardan biri canlı destek. Müşteri memnuniyetinin arttırılmasını temel alan e-ticarette canlı destek, aynı zamanda müşterileriniz ile kolay ve hızlı bir şekilde iletişime geçmenizi de sağlar. 

Canlı Destek E-Ticaret Başarısını Nasıl Arttırır? 

E-ticaret için kullanabileceğiniz birçok farklı canlı destek aracı bulunur. E-ticarette canlı destek araçları müşterileriniz ile kontak kurmanız ve onların isteklerini karşılayabilmeniz açısından son derece önemlidir. Müşterilerinize kişiselleştirilmiş cevaplar vermenizi sağlayan ve onlara firmanızın güvenilirliğini hissettiren canlı destek araçları aynı zamanda satışlarınızı ve dönüşüm oranlarınızı arttırmak konusunda firmanıza katkı sağlar. 

E-ticaret sektöründe son zamanlarda gittikçe popüler hale gelen canlı destek araçlarını doğru bir şekilde kullanarak hedef kitlenizin hizmetlerinize ve ürünlerinize olan eğilimini güçlendirebilir bu şekilde başarınızı arttırabilirsiniz. E-ticarette kullanılan en iyi canlı destek araçlarını kullanmanın size sağlayacağı faydalar şunlardır;

 • Müşterilerinizin sorularına ve taleplerine hızlı bir şekilde cevap verebilmenizi sağlayacak canlı destek araçları sayesinde sorularına hızlıca cevap alan müşterilerinizin memnuniyeti artacaktır. 
 • Canlı destek sisteminin olmadığı dönemlerde müşterilerin firmalar ile iletişime geçmesi ya telefon yolu ile ya da e-posta yolu ile olmaktaydı. Ancak müşteriler sitenizden alışveriş yaparken bir soru sormak istediğinde bu iki yöntem de pek kullanışlı olmamaktadır. Müşterilerin taleplerine anında dönüş yapılmasını sağlayan canlı destek araçları hem kullanışlıdır hem de zaman konusunda kazanım sağlar. 

 • En iyi canlı destek araçlarını tercih ederek kaliteli bir canlı destek hizmeti sunmanız müşteri memnuniyeti ve müşteri desteği konusunda rakip firmaların önüne geçmenize de yardımcı olur. 
 • Hizmetinizi veya ürünlerinizi almak isteyen müşterilerinizin ürünleriniz ve hizmetleriniz ile ilgili sorduğu sorulara hızlı bir şekilde cevap vermeniz onların satın alma kararına yardımcı olacağından dolayı satışlarınızı da kolay bir şekilde artırabilirsiniz. 
 • Ayrıca e-ticarette kullanılan site robotlarına göre müşterilere daha çok güven veren canlı destek araçları, müşterilerin sorunlarının çözümüne yönelik daha pratik yollar sunar.
 • Müşterileriniz ile doğrudan iletişime geçmenizi sağlayan en iyi yollardan biri olan canlı destek, potansiyel müşterilerinizi bulmanızı ve kalıcı müşteriler edinmenizi de kolaylaştırır. 
 • Müşterilerin alışveriş deneyimini iyileştiren ve firmadan memnun kalmasını sağlayan canlı destek araçlarının bir diğer avantajı da maliyetlerinizi düşürmesidir.

E-Ticarette Canlı Destek Araçları

 • E- ticaret sektöründe müşterilerin satış öncesinde ve satış sonrasında destek almalarını daha kolay bir hale getiren canlı desteği kullanmanızı sağlayacak birçok farklı canlı destek aracı bulunur. E-ticaret sitenizde kullanabileceğiniz canlı destek araçları şunlardır;

 • Jivochat: Pek çok firmanın e- ticaret sitesi için tercih ettiği canlı destek araçlarından biri olan(bizim de en çok kullandığımız ve memnun olduğumuz) Jivochat canlı destek programı, pro ve temel olmak üzere iki ayrı sürüm içerir. Ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz temel sürümünde sohbet öncesi ya da sohbet sonrası butonları ve bilgi isteme özellikleri bulunmamaktadır. Jivochat’ in pro sürümünde bulabileceğiniz bu özelliklere ek olarak pro sürümü size daha etkileşimli bir canlı destek deneyimi imkanı verir. Jivochat pro sürümü için ücret talep edilse de avantajları ve yeniliklerinden dolayı bu sürüm daha çok tercih edilmektedir. 

 • OnDestek: E-ticaret sitenizde kullanabileceğiniz bir diğer canlı destek programı OnDestek’ tir. E-ticaret siteleri için profesyonel, standart ve kurumsal olmak üzere üç farklı paket alternatifi sunan OnDestek, müşterileriniz ile güvenli bir şekilde iletişime geçmenize yardımcı olur. OnDestek kurumsal paketini 10 farklı web sitesinde kullanabilir ve sınırsız sayıda asistana ek olarak sınırsız sayıda departman seçebilirsiniz.

 • Aynı zamanda kurumsal pakette; haftalık ziyaretçi raporlarına ve çevrimdışı mesajlara da ulaşabilirsiniz. Profesyonel paketi istediğiniz kadar web sitesi ile birleştirebilirken kurumsal pakette olduğu gibi sınırsız departman ve sınırsız asistan özelliğinden yararlanabilirsiniz. Haftalık ziyaretçi raporlarına ek olarak profesyonel pakette logo kaldırma, sohbet etiketleme ve OnDestek uzman önerilerini alma avantajınız bulunur. OnDestek standart paketi ise sadece 1 web sitesine bağlanabilmektedir. Ayrıca standart pakette 2 departman ve 2 asistan seçme hakkınız bulunur. 

E-Ticaret Siteniz İçin Canlı Destek Aracı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Canlı destek araçları arasından seçim yaparken öncelikle ihtiyacınızın ne olduğuna ve ihtiyacınızı hangi canlı destek aracının karşılayabileceğine dikkat etmelisiniz. Ayrıca seçeceğiniz canlı destek aracının hedef kitlenize ne kadar uygun olduğunu da göz önünde bulundurmalısınız.

E-ticaret sitenizde kullanacağınız canlı destek aracı müşterilerinize sizin istediğiniz gibi onları memnun edecek bir hizmet vermelidir. Canlı destek aracı seçerken dikkat etmeniz gereken diğer konu ise fiyat alternatiflerini en iyi şekilde değerlendirip e-ticaret siteniz için doğru kararı vermenizdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Bize Ulaşın

Retina Dijital uzman ekibi tarafından yürütülen çalışmalar hakkında detaylı bilgi edinmek ve projeleriniz için teklif almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.