Retina Dijital

E-Ticarette Kullanıcı Deneyimini Anlamak

E-ticarette kullanıcı deneyimini daha iyi bir hale getirip dönüşümleri artırmak mümkün. Dijital dünyanın hayatımıza girmesiyle birlikte tüketicilerin satın alma davranışları farklılık göstermeye başladı. Önceden yerel mağazalardan ve marketlerden alışveriş yapan kullanıcılar artık e-ticaretin sağladığı tüm kolaylıklarla beraber online alışveriş yapmaya da daha çok yatkın hale geldiler.

E- Ticarette Kullanıcı Deneyimini Anlamak Duyguları Anlamak Gibidir

Kullanıcıların duyguları platformlara göre farklılık gösterebilir çünkü bir kullanıcının yerel mağazadaki deneyimiyle, e-ticaretin sağladığı kolaylıklarla beraber yaşadığı deneyim aynı değildir. Kullanıcıları rahat ve kolay bir şekilde e-ticarette alışveriş yapmaya yönlendirmek için harekete geçirici bir motivasyon oluşturulmalı. Motivasyon sürecini başarıyla devam ettirmek içinse önce kullanıcıların duygularını ve düşüncelerini anlayabilmeliyiz.

Güven Oluşturma İle E-Ticaret Satışlarını Arttırmak

1. Ödeme İşlemleri: Araştırmalara göre ödeme yapma sırasında kullanıcıların alışverişten vazgeçme oranı %67 civarında. Ödeme sayfasının basit ilerlemesi ve gereğinden uzun sürmemesi kullanıcılara iyi bir deneyim kazandıracaktır. Belirsizlik, güvensizliği ortadan kaldırır.

Kapıda ödeme, online ödeme gibi seçeneklerinin de bulunması ve kullanıcının karşısına çıkması tercih hakkı oluşturduğundan güvenin artmasına yardımcı olur.

2. Müşteri Bilgilerinin Gizli Tutulması: Kullanıcılar verdikleri bilgilerin gizli tutulmayacağını düşünerek güvensizlik yaşayabilirler. Bunun için kullanıcı bilgilerini form gibi alternatif bilgi toplama araçları ile toplamak kullanıcıların onay verdiği anlamına gelir ve güvensizliği kırar.

3. Müşterilerden Gelen Olumlu-Olumsuz Dönüşler: Ürüne veya hizmete verilen kalite puanları ve yapılan yorumlar kullanıcıların bir e-ticaret sitesinde en çok önemsediği ve araştırdığı konu olarak ön plana çıkmıştır. Kullanıcıların %80’i satın alma işlemini gerçekleştirmeden önce müşteriler tarafından yapılan olumlu yorumları okuması ve ne kadar puan aldığına bakması markaya yönelik güven oluşturma açısından önemli bir unsurdur.

4. İade ve Değişim: Bir marka da iade ve değişim koşullarının doğru iletişimle sorunsuz bir şekilde halledilmesi ve bu süreç hakkında müşterinin bilgilendirilmesi güveni arttırır.

E-Ticarette Kullanıcı Deneyimini Anlamak İçin Marka Güvenilirliği Neden Önemlidir?

Kullanıcılara doğru bir şekilde harekete geçirici mesajları verdiğimiz gibi, karşılarına çıkardığımız görseller, görsellerdeki renk algısı, yazı fontu ve büyüklüğü de birer güven oluşturma unsurudur. Bunları iyileştirmek kullanıcının ilgisini çekeceği gibi güven duygusuyla beraber satışlarımızı da arttıracaktır.

Son olarak günümüzde dolandırıcılığın ve bilgi hırsızlığının artması güvenlikle ilgili sorunları ortaya çıkarmaya devam ediyor. Dolayısıyla yapılması gereken şey, kullanıcılar da güvensizlik yaratan durumları anlamalıyız ve bunun için çalışmalar yapıp güvenin kırılmasını önlemeliyiz.

Peki siz e-ticarette kullanıcı deneyimlerinizi artıracak çalışmalar yapıyor musunuz? Yapmak için profesyonel bir yardım almak isterseniz e-ticaret danışmanlığı hizmetimiz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Bize Ulaşın

Retina Dijital uzman ekibi tarafından yürütülen çalışmalar hakkında detaylı bilgi edinmek ve projeleriniz için teklif almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.