Retina Dijital

İşe Yarayan Instagram Pazarlama İpuçları

Instagram pazarlamasını öğrenmek ister misiniz?

Size bazı Instagram pazarlama ipuçlarını vermeden önce platform hakkında bilgilere bir göz atalım. 

Uygulama oluşturulduğundan bu yana Instagram fotoğraf paylaşımı için en nihai platform haline geldi.

Sitede aylık 1,16 milyardan fazla aktif kullanıcı bulunuyor. Günlük kullanıcılar uygulamada yaklaşık 8 dakikasını harcıyor ve günde 500 milyon hikaye paylaşımı yapıyor.

Ayrıca sitede çok sayıda takipçisi olan çok sayıda etkileyici(influencer) var. Ve doğru planla siz de etkili bir marka yaratabilirsiniz.

Mevcut takipçilerle bağlantıda kalmak ve aynı zamanda yenilerini kazanmak için takipçileri ilgilendiren içerikler yayınlamanız gerekiyor.

Ancak, hedef kitlenizi büyütmek için hangi tür gönderilerin en iyi sonucu verdiğini bilmek zor ilk başta olabilir. Bu yüzden size nasıl uzman bir Instagram pazarlamacısı haline geleceğinizi yazımızda anlatıyor olacağız.

Instagram Pazarlama Teknikleri

İşte platformu güçlü bir şekilde kullanabilmeniz için işinize yarayacak 10 farklı Instagram pazarlama ipucu:

 1. En Kısa Sürede İşletme Profiline Geçmelisiniz

Instagram pazarlama planınızı kurgulamadan başlamadan önce , Instagramınızın İşletme Hesabı olduğundan emin olun.

Mevcut profilinizi bir işletme hesabına geçirmek kolaydır.

instagram pazarlama ipuclari
İşe Yarayan Instagram Pazarlama İpuçları 1

Başlamak için ayarlarınıza gidin ve “İşletme Profiline Geç”i tıklayın.

Bir işletme profiline sahip olmanın bazı faydaları vardır.

Örneğin, takipçiler tıpkı web sitenizden olduğu gibi Instagram sayfanızdan sizinle iletişim kurmak için iletişim düğmesine tıklayabilir.

Bir işletme profili, Facebook’un reklam araçlarını kullanmanıza gerek kalmadan Instagram reklamları oluşturmanıza ve yayınlamanıza olanak tanır .

Ayrıca, gönderilerinizin gösterimleri ve erişimi hakkında istatistikler sağlayan Insights adlı Instagram analiz araçlarına da erişebilirsiniz.

Bir işletme profiliyle birlikte gelen ücretsiz avantajların kilidini açtıktan sonra, bunların metriklerini izlemek ve hedef kitlenizi anlamak için kullanmaya başlamanız gerekiyor.

 1. Ücretsiz Instagram Pazarlama Araçlarını Kullanın

Instagram’daki işletme profilleri, Facebook işletme profillerinden çok da farklı değildir.

Insights aracılığıyla gösterimler, etkileşim verileri ve daha fazlası gibi istatistikleri görüntüleyebilirsiniz.

Hatta takipçilerinizin yaşları, cinsiyetleri, konumları ve en aktif oldukları saatlerle ilgili bilgiler de dahil olmak üzere demografik bilgilerinin de bir dökümünü bile alabilirsiniz.

instagram pazarlama tuyolari
İşe Yarayan Instagram Pazarlama İpuçları 2

Düşünüldüğünde bu ücretsiz araçlar paha biçilemez çünkü bunları kullanıcıların içeriğinizle nasıl etkileşime girdiğini tam olarak anlamak için kullanırsınız.

Kullanıcıların gönderilerinizle nasıl etkileşim kurduğu hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, etkileşimi artırmak için içeriğinizi o kadar iyi ayarlayabilirsiniz/düzenlemeler sağlayabilirsiniz.

Neredeyse her zaman dikkat çeken bir gönderi kategorisi: Ürün tanıtımlarıdır.

 1. İnsanları (Nazikçe) Satın Almaya Yönlendirecek Ürün Tanıtımları Yayınlayın

Ya sadece Instagram’da ürün tanıtımları yayınlayarak daha fazla ürün satabilseydiniz?

Gerçekten yapabilirsin.

Instagram, ürünlerinizin reklamını yapmak için harika bir yerdir. Ve kartlarınızı doğru oynarsanız, kullanıcıları rahatsız etmez veya reklamlarla korkutmazsınız.

Çok ısrarcı olursanız, takipçileriniz bir bir gitmeye başlar. Ancak ürün tanıtım gönderileri, ürününüz hakkında konuşmanın ve çok fazla uğraşıyormuşsunuz gibi doğal olarak yaparsanız işler başka olacaktır.

İşte Gilt Man’in Instagram sayfasından doğrudan bir ürünü satmaya çalışmayan, ancak kullanıcıların markanın tüm envanterini satın alabilecekleri ücretsiz bir uygulama sunan bir gönderi örneği.

instagram pazarlamasi
İşe Yarayan Instagram Pazarlama İpuçları 3

Marka, satın alabileceğiniz bazı ürünlerin fotoğraflarını size gösterirken %70 indirim sunuyor.

Ve gönderilerin her biri binlerce beğeni aldı, bu da reklam dünyasında çok büyük bir rakam.

Reklamlar, saldırgan olmadıkları için işe yarar. Uygulamayı indirmek ve alışveriş yapmak için kullanıcıları indirim ve ürün resmiyle çağırırlar.

Bu hemen hemen her sektör için geçerlidir. Starbucks, mevsimlik içecekleri keskin görüntülerle ve insanları satın almaya zorlamadan duyurarak izleyicileriyle adeta oyun oynuyor.

instagram pazarlamasi stratejileri
İşe Yarayan Instagram Pazarlama İpuçları 4

İnsanlara ilgilendikleri ürünler hakkında alay ettiğinizde ve onları bir şey satın almaya zorlamadığınızda, ilgilerini çekmeniz ve gerçekten bir şeyler satın almaları daha olası olur.

Satın alma işlemi gerçekleşmese bile en azından gönderinizi beğenerek, yorum yaparak veya bir arkadaşıyla paylaşarak etkileşime girerler.

Bu yüzden ürün fotoğraflarını yayınlayarak ürünlerinizi sergilemekten korkmayın. Sadece nazikçe yap.

Ayrıca bu gönderiler sponsorlu reklamlar oluşturmanıza da yardımcı olur.

 1. Sponsorlu Reklamlar Oluşturun

Instagram reklamları platformda sıradan hale geldi. En iyi kısım? Bir reklam bütçesi belirleyerek bunlara tam olarak ne kadar harcamak istediğinizi kendiniz kontrol edebilirsiniz .

Sponsorlu reklamda bulunan dönen özellik sayesinde yalnızca bir sponsorlu reklam veya birden fazla reklam sergileyebilirsiniz .

Bu, markalara hedef kitlelerini yepyeni bir şekilde hedefleme yeteneği verir. Sponsorlu gönderilerden önce, yalnızca hesabınızı takip eden kullanıcılar güncellemelerinizi ve fotoğraflarınızı görebilirdi.

Artık markalar, erişimlerini her zamankinden daha fazla artırmak için fotoğraflarını hedef kitlelerine uyan herkese tanıtabilir .

Sponsorlu reklamlar için, reklamı önüne çıkarmak istediğiniz hedef demografiye hitap ederken ilgi çekici içerikler kullanmalısınız.

Mevcut gönderileri sponsorlu reklamlara da dönüştürebilirsiniz.

Bu yüksek performanslı gönderileri daha sonra sponsorlu reklamlar şeklinde potansiyel müşterilere iletebilirsiniz.

Daha fazla etkileşim için aynı anda farklı kitlelere birden fazla gönderi yayınlayın. Yayınlayabileceğiniz birçok farklı sponsorlu reklam biçimi olduğunu unutmayın, örneğin :

 • Fotoğraf
 • Video
 • Dönen/Dinamik Reklamlar
 • Hikayeler
 • Hikayeler Tuval
instagram marketing
İşe Yarayan Instagram Pazarlama İpuçları 5

Sponsorlu olsun ya da olmasın Instagram Hikayeleri, takipçilerle bağlantı kurmanın başka bir harika yoludur.

 1. Instagram Hikayelerini Kullanın

Potansiyel müşteriler oluşturmak istiyorsanız , Instagram Hikayeleri size yardımcı olmak için burada.

Instagram hikayeleri, “slayt gösterisi” biçiminde geldikleri için normal Instagram gönderilerinden farklıdır.

Yalnızca 24 saat yayındalar, ancak Hikayeler herhangi bir cihazınıza kaydedilebilir ve daha sonra yeniden kullanılabilir.

Bu özellik Snapchat Stories’e çok benzer (ve hatta doğrudan bir rakiptir ).

Instagram Stories, haber akışında görünmek yerine, onun üzerinde küçük bir alanda görünür.

Bir kullanıcı en üstteki fotoğrafınızı tıkladığında, Hikayenizi görüntüleyebilecekleri bir pencere açılır .

Instagram Stories’in markalar için faydaları gerçekten sonsuzdur. Yeni başlayanlar için, Hikayeler, kullanıcıların zaten günlük olarak baktığı takipçi zaman çizelgelerinin en üstünde görüntülenir.

Markalar, normal gönderiler kadar “yüksek kaliteli” olmayabilecek, içeriden öğrenenlerin kamera arkası gönderilerini yakalamak için hikayeleri kullanabilir.

Ve konu Hikayeler olduğunda, markanızın veya Instagram sayfanızın genel estetiği ile uyumlu içerik yayınlama konusunda çok fazla endişelenmenize gerek yok.

Instagram ayrıca Hikayeler özelliğinde bulunan fotoğraflar, kısa videolar, geri sarma videosu, canlı video veya Boomerang’lar gibi farklı içerik türlerini denemeyi de kolaylaştırır. Hikayeleriniz için harika görseller ve videolar oluşturmak için Canva ve InVideo gibi araçları kullanabilirsiniz.

Boomeranglar, bir döngüde oynayan GIF benzeri görüntülerdir .

Ayrıca Hikayeler’de başka hesapları da etiketleyebilirsiniz; bu, başka bir marka veya etkileyiciyle işbirliği yapıyorsanız bu oldukça işinize yarayacaktır.

Yüz filtreleri, metin veya çıkartmalar, görüntüleri düzenlemeyi veya eğlenceli, göz alıcı görseller oluşturmayı kolaylaştırır .

Eklediğiniz her fotoğraf ve video, eklediğiniz sırayla oynatılır.

Herhangi bir zamanda Hikayelere ekleyebileceğiniz gönderilerin miktarı sınırsızdır ve bu özellik, dünya çapındaki tüm işletmeler tarafından kullanılabilir .

Hikayeler yalnızca mobil Instagram uygulamasında mevcuttur ve şu anda Instagram Hikayelerini doğrudan mesaj olarak göndermek mümkün değildir.

Ancak çoğu Instagram kullanıcısı siteye web sitesi yerine akıllı telefon uygulaması aracılığıyla eriştiğinden, bu gerçekten endişelenecek bir şey değil.

Halihazırda Instagram’da çok şey katan influencer kişilerle ortaklık yapmadıysanız, birlikte çalışmak istediğiniz birkaç kişi bulun ve onlara ulaşın. 

 1. Daha Geniş Bir Erişim İçin İnfluencerla Ortak Olun

Instagram’da potansiyel müşterilere ulaşmak istiyorsanız, bunu yapmanın en hızlı yolu, halihazırda geniş bir takipçi kitlesine sahip olan influencer’lardan geçer.

Giderek daha fazla insan, takip ettikleri etkili kişilerden yayınlarında gördüklerine göre hizmet veya ürün satın alıyor. Onlara güveniyorlar.

Doğru sektörden influencerlarla ortaklık kurarsanız, markanızı bu kullanıcıların önüne çıkarabilirsiniz.

İlk adım, ürün veya hizmetinizle alakalı bir kitleye sahip birkaç influencerı denemek ve belirlemektir.

Gravity Blankets’ın Instagram sayfasında ürünlerini tanıtmak için etkileyici Jessi Smiles’ı nasıl kullandığına bir örnek .

Gönderi binlerce beğeni aldı.

Marka, uyku ve stres için ağırlıklı battaniyeler satıyor. Instagram sayfalarının 79 binden fazla takipçisi var .

Ancak Jessi’nin sayfasında muhtemelen tavsiyelerine güvenecek 400.000’den fazla takipçisi var.

Bu, markanın kendisini bir gönderi aracılığıyla binlerce potansiyel müşteriye ( ve yeni takipçilere) maruz bıraktığı anlamına gelir.

instragram pazarlama fikirleri
İşe Yarayan Instagram Pazarlama İpuçları 6

Etkileyici bir kampanyadan elde edebileceğiniz kısa vadeli kazançları ve doğrudan satışları bir kenara bırakırsanız, daha da uzun vadeli faydaları vardır.

Her bir influencer ile bir ilişki kurarsanız, yeni bir kitle ile kalıcı marka bilinirliği oluşturacaksınız.

Ve kartlarınızı doğru oynarsanız, Coca-Cola’nın Selena Gomez’in bu gönderisiyle yaptığı gibi , gelecekte milyonlarca beğeni kazanmak için en iyi etki yaratan kişilerle bile çalışabilirsiniz.

instagram pazarlamasi ornegi
İşe Yarayan Instagram Pazarlama İpuçları 7

Selena Gomez instagram reklam örneği

Mevcut müşterileriniz etkileyici olmayabilir, ancak yine de kullanıcı tarafından gönderilen fotoğrafları toplayarak insanları ürünlerinizi satın almaları için etkilemek için gönderilerini kullanabilirsiniz.

 1. Kullanıcı Tarafından Gönderilen Fotoğrafları Toplayın

Instagram sayfanız için çok uğraşmadan harika içerikler oluşturmanın bir yolu olsaydı güzel olmaz mıydı?

Kullanıcı tarafından gönderilen fotoğraflar sayesinde var.

Zaten ilgili bir kitleniz var. Yüzlerce veya binlerce kişi olsun, sizin için yararlı içerik oluşturmak için hedef kitlenizden yararlanabilirsiniz.

Ve takipçileriniz, gerçek ve tahmin edilemez olduğu için muhtemelen sizinkinden daha fazla kullanıcı tarafından oluşturulan içerikten keyif alacaklardır.

Kozmetik markası MAC, ürünlerini sergilemek için Instagram sayfalarında tanıttıkları, kullanıcı tarafından oluşturulan tonlarca içerik kullanır.

instagram reklam ornegi
İşe Yarayan Instagram Pazarlama İpuçları 8

İşte kullanıcılarından birinin yayınladığı ve daha sonra Instagram sayfalarına ekledikleri bir fotoğraf. #regram hashtag’ini nasıl kullandıklarına ve kullanıcıyı resimde nasıl etiketlediklerine dikkat edin.

Kullanıcılarınızın saldırgan olmadan ilgi çekici içerik oluşturmasını nasıl sağlayabileceğinizi tam olarak merak ediyor olabilirsiniz.

Aslında oldukça basit. Kitleniz muhtemelen tıpkı sizin gibi kendi takipçilerini büyütmek istiyor.

Yeniden programlanacak fotoğraflarını seçerseniz, gönderinizde onları etiketleyeceğinizi bilmelerini sağlayın, ardından kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği tutarlı bir şekilde yayınlamaya teşvik edeceklerdir.

Siz ve müşterileriniz için bir kazan-kazan.

GoPro bunun için ünlüdür. Marka, her hafta bir #FeaturedFotoğrafçı seçiyor .

instagram
İşe Yarayan Instagram Pazarlama İpuçları 9

Marka (ve takipçileri) bunu haftalık bir rekabet gibi ele alıyor.

Benzer bir şey denerseniz, takipçilerinizin katılmaya ne kadar istekli olacağına muhtemelen şaşıracaksınız.

Göndermek istediğiniz fotoğrafları akıllıca seçmeyi unutmayın. Bu zor olabilir, ancak kazananı düşünürken şunları hatırlamaya çalışın:

Fotoğraf, oluşturduğunuz veya oluşturmaya çalıştığınız marka imajına uyuyor mu? Yoksa karşı mı çıkıyor?

Fotoğrafını paylaşmak istediğiniz kişinin takipçisi ne kadar?

Fotoğraf mevcut hedef kitleniz ve takipçileriniz için uygun mu?

Bir işletme yönetirken, gönderdiğiniz her şeyin markanızın mesajı (ve hedef kitlesi) ile uyumlu olduğundan emin olmalısınız. Instagram’da bile buna önem vermek gerekiyor.

Birisi, büyük bir takipçi kitlesiyle kullanıcı tarafından oluşturulan bir resmi paylaşırsa, bu takipçiler muhtemelen sayfanızı da kontrol etmekle ilgilenecektir.

Boosted Boards’tan kullanıcı tarafından gönderilen bu fotoğrafın markanın estetiğiyle nasıl örtüştüğüne bakın. Yüksek kaliteli, ilgi çekici ve benzersiz.

Bunun gibi markanızın tonunu başarıyla taklit eden görseller seçin.

Bununla birlikte, yayınlamak istediğiniz içerik hakkında çok önyargılı olmamaya çalışın. Karıştırın ve takipçi sayınızın ve katılımınızın büyümesini izleyin.

Ayrıca, Instagram kullanıcılarını şirketinizle daha etkileşimli olmaya teşvik eden bir tür markalı hashtag bulmaya yardımcı olur.

 1. Etkileşimli Markalı Bir Hashtag Oluşturun

Anında etkileşim oluşturmak istiyorsanız, etkileşimli hashtag’ler bunu elde etmenin harika bir yoludur.

Red Bull, #itgivesyouwings etiketini içeren 299.612’den fazla gönderi topladı .

Müşteriler daha sonra kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği yayınlamak için etiketi kullanabilir. Bu, kullanıcıların markanızla ilgili tüm gönderileri aramasına olanak tanır.

Ayrıca, kendi sayfanızda yeniden yayınlamayı düşünmek isteyebileceğiniz görseller arasında kolayca arama yapmanızı sağlar.

Şirketinizin (ve diğer kullanıcıların) arayabileceği bir hashtag oluşturmak, aslında ücretsiz reklamcılıktır.

Birisi etiketi kullanarak her fotoğraf paylaştığında, şirketinizi takipçilerine ifşa ediyor.

Halihazırda popüler bir marka sloganınız veya cümleniz varsa, bunu markalı hashtag’iniz yapmayı düşünün. Coca-Cola bunu #ShareACoke hashtag’i ile başarıyla gerçekleştirdi.

Ancak ne yayınlarsanız yayınlayın, doğru zamanlarda paylaşım yapmanız ve gereğinden fazla paylaşım yapmaktan kaçınmalısınız.

 1. Doğru Zamanda Gönderi Yapın (Ve Fazla Gönderi Göndermeyin)

Instagram’da fazla paylaşım yapmak, mevcut takipçilerinizi kaybetmenin kesin bir yoludur.

Haber akışlarında tek gördükleri sizin markanızsa, muhtemelen sizi mümkün olduğunca çabuk takipten çıkaracaklar.

Ancak, haber akışlarında düzenli olarak kalabilmek için tutarlı bir şekilde gönderi paylaşım yapmanız gerekir.

Bunu yapmanın en iyi yollarından biri, yalnızca takipçilerinizin çevrimiçi olduğu yoğun gün ve saatlerde paylaşım yapmaktır.

SimplyMeasured’e göre Instagram’da paylaşım yapmak için en kötü günler Çarşamba ve Pazar;
Pazartesi ve Perşembe ise paylaşım yapmak için en iyi günler.

CoSchedule’nin araştırmasına göre, paylaşım yapmak için günün en iyi saatleri 08:00 ile 9:00 ve 02:00 arasıdır.

Sabah 8:00 ile 9:00 arasındaki saat, insanların işe gitmek için hazırlandıkları veya işlerine gidip geldikleri (ve günün sosyal medyasını kontrol ettikleri) saat ile ilişkilidir.

Ve gece iki, çoğu insanın uyuması gereken bir zamanda Instagram’da gezindiği saattir, bu nedenle bu, paylaşım yapmak için en popüler ikinci zaman olarak mantıklıdır.

Takipçilerinizin en aktif olduğu zamanı Instagram Insights’ta bulabilirsiniz , bu nedenle gönderi yayınlamak için en iyi günleriniz ve zamanlarınız, belirli hedef kitlenize bağlı olarak biraz farklı olabilir.

Hootsuite, CoSchedule veya Sprout Social gibi bir araçla gönderilerinizi bu gün ve saatlerde yayınlanacak şekilde planlayın.

Araştırma ayrıca günde bir ila iki kez gönderi paylaşmanız gerektiğini, ancak daha fazla veya daha az olmaması gerektiğini gösteriyor.

Daha fazlasını yayınlamak istiyorsanız, slayt gösterisi biçiminde birden fazla görsel veya reklam yayınlamak için Instagram’ın dönen albüm özelliğini kullanın.

Bu şekilde, takipçilerinizi bunaltmazsınız.

Bu değişiklikleri yaptıktan sonra, iyileştirebileceğiniz alanlara göz kulak olmak için ölçümlerinizi mutlaka takip edin.

 1. Doğru Instagram Metriklerini İzlediğinizden Emin Olun

Sayfanızın ve gönderilerinizin ne kadar iyi performans gösterdiğini (veya düşük performans gösterdiğini) bilmeden Instagram performansınızı iyileştiremez ve optimize edemezsiniz.

Ölçülebilir sonuçlara sahip olduğunuzda, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını tam olarak bileceksiniz.

Takipçi büyüme oranınızı izleyerek başlayın.

Sahip olduğunuz toplam takipçi miktarı genellikle bir gösteriş ölçüsü olarak görülür. Ve budur.

Ama takipçi büyüme oranınız öyle değil.

Takipçilerinizin büyüme hızının nasıl göründüğüne bir göz attığınızda, gönderdiğiniz içeriğin türünün (veya gönderi sıklığınızın) işleri nasıl etkilediğini görebilirsiniz.

Ardından, etkileşim oranlarını ölçün. Buna beğeniler ve yorumlar da dahildir.

Sayfanızın nasıl performans gösterdiğinin net bir resmini elde etmek için toplam takipçilerinizin ortalama katılım yüzdesini ve her bir gönderinin ortalama katılım oranını öğrenmeniz gerekiyor.

Daha az takipçiniz varsa, katılım oranınız daha yüksek olmalıdır. Takipçi sayınıza göre oranlarınızın nasıl görünmesi gerektiği aşağıda açıklanmıştır :

Son olarak, URL tıklama oranınızı izlemeniz gerekir.

Instagram biyografinizde web sitenizin bir bağlantısı yoksa, en kısa sürede bir tane ekleyin.

Ardından, URL’nize kaç kişinin tıkladığını ölçün.

Conversion XL’e göre Instagram’daki ortalama TO % 0,94’tür .

Instagram pazarlama teknikleriniz hedef kitleniz üzerinde ne kadar etkili olursa, TO’nuz o kadar yüksek olur. Düşükse, yaklaşımınızı geliştirmeye çalışın.

Sprout Social gibi bir araç, gösterimlere ve etkileşimlere kıyasla bağlantınızın ne kadar tıklama aldığını ölçecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Bize Ulaşın

Retina Dijital uzman ekibi tarafından yürütülen çalışmalar hakkında detaylı bilgi edinmek ve projeleriniz için teklif almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.