Retina Dijital

E-ticaret Paketi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz!

E-ticaret ülkemizde kullanımı yaygınlaşmış, pandemi döneminde talepleri artmış bir sektör olarak karşımızda. Etkili kullanımı ile büyük başarılara imza attıran e-ticarete girmeye karar verdiyseniz birden fazla altyapı sağlayıcısı ve farklı kapsamlara sahip e ticaret paketi olduğunu göreceksiniz. Bütçenizi doğru yönetmek ve başarılı kararlar vermek için ihtiyacınızı doğru belirmeniz önemli. İşte sizin için hazırladığımız e- ticaret paketi seçme rehberi.

  • İhtiyaçlarınızı Belirleyin
  • Tasarım Opsiyonuna ve SEO Uyumuna Dikkat Edin
  • Ürün-Stok Yönetim Sürecini Değerlendirin
  • Kargo Modülünü Pakete Dahil Edin
  • Verilerinizin Yedeklenmesini Önemseyin
  • Hangi Ödeme Yöntemlerini Desteklediklerini Belirleyin  
  • İçerik Yönetimini Sorgulayın
  • Raporlama Özelliğini Talep Edin 

1- E- Ticaret Paketi Seçerken İhtiyaçlarınızı Belirleyin

E-ticaret paketi, sunucu hizmetlerinden site adlarıyla e-postaları açmaya, tüketici analizlerinden ürün, kategori ve marka satış raporlarına erişime kadar birçok işlevi içerir. Sizin için önemli olan kalemleri belirleyerek altyapı sağlayıcınızın özelliklerini yorumlayın. Neleri kullanıp neleri kullanmayacağınızı belirledikten sonra satın alma kararlarını vermelisiniz.

Eğer aktif yöneteceğiniz instagram hesabınız olmayacaksa instagram shop sayfası için ekstra para ödemenize gerek yok. Butik bir işletme iseniz pazar yerlerine girmeyecek ya da stoklu satış yapmayacaksanız entegre için de bir ücret ödemeniz gerekmez. Bu gider kalemlerini ihtiyaçlarınıza göre düşürün.

2- Tasarım Opsiyonuna ve SEO Uyumuna Dikkat Edin

E-ticarete girerken her sektör ve markanın ihtiyacı farklıdır. Hazır şablonların markanıza ve satışınıza etkili fayda sağlayacağından endişeli iseniz altyapı sağlayınız ile mutlaka özel tasarım site görüşmesini gerçekleştirin. Reklam ve satış performansı için sitenizin optimum seviyede SEO uyumlu olması gerekir. Paket tercihi yaparken bunlara dikkat etmelisiniz.

3- E-ticaret Paketi İçerisindeki Ürün-Stok Yönetim Sürecini Değerlendirin

Ürün ve envanter yönetimi için size tavsiye ettiğimiz ilk değer deneyimdir. Paketinizi satın almadan önce o paketi kapsayan bir sürümü demo olarak kullanın. Eğer yüklü bir ürün çeşidiniz yoksa ve temel seviyede satış yapacaksanız entegre sistemlerini tekrar gözden geçirebilirsiniz.

Aktif olarak satışı gerçekleşecek ürünleriniz sayıca fazla ve pazar yerleri ile çalışmanız olası ise entegre için altyapı sağlayıcınızla görüşmenizi tavsiye ederiz. Bulut tabanlı entegre sistemlerin daha avantajlı olduğunu belirtmekte fayda var. Paketinizi seçmeden önce entegre sistemin detaylarını ve ürün yönetim süreçlerini değerlendirin.

4- Kargo Modülünü Pakete Dahil Edin

Tek bir ürün satışı için bile kargo modülüne ihtiyacınız olacak. Gereksiz iş yükünü ortadan kaldırmak ve kargo ile entegre çalışabilmek için aldığınız pakette kargo modülü olduğundan emin olun ve hangi firmalar ile entegre çalıştığını tespit edin.

5- Verilerinizin Yedeklenmesini Önemseyin

Özellikle e-ticarete yeni giriyorsanız yanlışlıkla tüm siteyi veya ürünleri silmeniz muhtemel. Bu yüzden verilerinizin otomatik olarak yedeklendiği bir altyapı paketi seçmelisiniz. Genel olarak site yedeğinizin alınması dijital kazaların önüne geçer ya da herhangi bir teknik sorunda hayat kurtarır. Yedekleme özelliklerini mutlaka araştırın.

6- E- Ticaret Paketi İçerisinde Hangi Ödeme Yöntemini Desteklediklerini Belirleyin

Ödeme yöntemleri hem sizin hem de hedef kitlenizin en çok dikkat ettiği alan. SSL güvenliği sağlanmış, sanal pos desteği verilmiş ödeme yöntemlerini paketinize dahil edin. Birden çok ödeme yöntemine sahip olmanız elinizi güçlendirecektir. EFT, havale, kredi kartı ve kapıda ödeme sistemlerini paketinize dahil edin.

7-İçerik Yönetimini Sorgulayın

E-ticar paketi satın almadan önce mutlaka blog yönetimini sormalısınız. Bloglar trafik çekmek, sıralama almak, hedef kitlenize ulaşmak ve ürünlerinizi anlatmak için çok önemlidir. Etkili bir blog yönetimi için blok panellerinin olup olmadığını sorun. Paketinize blog yönetimini mutlaka dahil etmenizi tavsiye ederiz.

8-Raporlama Özelliğini Talep Edin

Ne yaptığınızı ve ne kadar başarılı olduğunuzu tespit etmeniz için sitenizden bazı raporlar alabilmeniz oldukça önemli. Rapor modülünü paketinize dahil ederek sitenizin gelişimini, reklam performanslarınızı ve hedef kitlenizin etkileşimini takip edin.

Son olarak, hazır altyapı sitelerden paket satın almadan önce destek taleplerine dönüşlerini, teknik destek ekibinin dönüş sürelerini, acil durumlarda ulaşılabilir olmalarını sorgulayın. Yola çıkmadan önce yolda birlikte yürüyeceğiniz altyapıları doğru seçmek markanızı büyütecek en etkili yollardan biridir. E-ticaret paketinizi seçmeden önce mutlaka e-ticaret danışmanı ile sektörünüz ve ihtiyaçlarınız hakkında görüşmenizi tavsiye ederiz. E-ticaret paketi seçimi ve kurulumu için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Bize Ulaşın

Retina Dijital uzman ekibi tarafından yürütülen çalışmalar hakkında detaylı bilgi edinmek ve projeleriniz için teklif almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.