Retina Dijital

Yoyo Junior Blog 6 Ayda 46 B’den 608 B Görüntülemeye Nasıl Ulaştı?

Marka: Yoyo Junior 

Web sitesihttps://yoyojunior.com/

Ajans: Retina Dijital 

Başarı Hikayesi Konusu: Blog stratejisi noktasında eksiklikleri olan Yoyo Junior için detaylı bir hedef kitle analizi gerçekleştirerek kullanıcıların en çok merak ettiği konular derlenip bu konulara özel blog içerikleri hazırlandı. Hedef kitle analizine ek olarak yapılan rakip analizi ve anahtar kelime araştırmalarıyla etkili ve ayrıntılı bir içerik planı kurgulandı. 

Proje Tarihleri: 01.01.2023 – 01.06.2023 

Proje Özeti: Google, 15 Aralık 2022 yılında kalite puanlayıcı yönergelerine bir metrik daha ekleyerek Expertise (Uzmanlık), Authoritativeness (Otorite) ve Trustworthiness (Güvenilirlik) yani E.A.T olarak kısaltılan yönergelerini E.E.A.T olarak güncelledi. Kalite değerlendirme yönergeleri arasına giren Experince (Deneyim) ile birlikte Google içerik konusunda kişisel deneyimleri de dikkate alacağını duyurmuş oldu. Bu noktada gelişmiş kullanıcı deneyimi, daha iyi sıralama, daha yüksek dönüşüm oranları ve uzun vadeli büyüme için içerik stratejisi oluşturulurken Google’ın E.E.AT yönergelerini göz önünde bulunduruldu. Ayrıca hedef kitleye ve kullanıcı deneyimine uygun içerikler hazırlarken uzun kuyruklu anahtar kelimeler olarak bilinen (long tail keyword) kısmına daha çok odaklanıldı bu sayede rekabeti düşük ancak kullanıcılar tarafından arama potansiyeli daha yüksek anahtar kelimeler belirlenerek içeriklerin trafik çekme potansiyeli artırıldı. Ek olarak uzun kuyruklu anahtar kelimeler, 2023 içerik trendlerinde öne çıkan sesli aramalar kısmına da hitap ettiğinden içerik stratejisini güçlendirdi. Tüm içeriklerin yazım ve editörlük aşamaları tarafımızca yönetildi ayrıca title, meta description ve iç linkleme alanlarında da gerekli optimizasyonları yaparak içeriklerimizi SEO açısından zenginleştirdik. “Bebeklerde ayak terlemesi” ve “bebeklerde yürüme korkusu nasıl yenilir” gibi ebeveynlerin merak ettiği ve sorgusuna yanıt veren trend içeriklerle Google’da 1. sıraya yerleşmeyi başardık.

Total Organik Trafik Artışı 

Google’ın kalite değerlendirme yönergelerine ve markanın hedef kitlesine uygun hazırlanan içerik stratejisi ile 6 ayda toplam gösterim oranında +%900 ve toplam tıklama oranında +%400’lük bir artış yakaladık.

blogla organik trafik artisi
Yoyo Junior Blog 6 Ayda 46 B’den 608 B Görüntülemeye Nasıl Ulaştı? 3

6 Aylık Dönemde Blog Sayfalarında Trafik Artışı 

Yoyo Junior’ın blog sayfalarında 2023 içerik trendlerine uygun şekilde  yaptığımız içerik çalışması sayesinde blog bölümünde toplam tıklama oranında +%771’lik bir artış sağladık.

– Çalışma yapılan 6 aylık dönem bir önceki 6  ay ile karşılaştırıldığında  toplam gösterim oranında ise +1221’lik bir büyüme sağladık. 

Çalışma yapılan 6 aylık dönem bir önceki 6  ay ile karşılaştırıldığında blog sayfalarında gösterim ve tıklama açısından önemli bir büyüme olduğunu gözlemlendi.

2023 İçerik Trendlerine Uygun Hazırlanan Blog İçerikleri 

Title ve Meta Description Optimizasyonları 

İçeriklerin yazım sürecinden sonra web sitesine yüklenme aşamalarında title ve meta açıklama kısımlarında hedeflediğimiz ilgili anahtarların geçirilmesine ve bu alanların kullanıcı arama niyetine uygun şekilde yazılmasına dikkat edildi. Ayrıca “2023 bebek isimleri” gibi yıl ve mevsim bazlı hazırlanan içeriklerde 2023 sorgusunun geçirilmesine özen gösterildi. 

İç Linkleme & Anchor Text Optimizasyonları 

Bloglarda dikkat edilen bir diğer konu ise iç linkleme stratejisiydi. İç linkleme kurgusu ve anchor text sayesinde sayfa içi trafiği artırıldı, sayfalar arası otorite aktarımı sağlandı ve kullanıcıların ilgilendikleri farklı konulara daha kolay bir şekilde ulaşmasına yardımcı olundu. Bu sayede kullanıcılar sitede daha fazla vakit geçirdi. Ayrıca iç linkleme stratejisi ile yeni girilen içeriklerden eski girilen içeriklere iç link verilerek önceden girilen blogların da trafiğinin artırılması sağlandı. Böylece içerik güncellenmediğinde bile organik trafiğin artmasına yardımcı oldu. 

Sonuç 

Yoyo Junior blogda 2023 ocak ayında 64B gösterimden Haziran ayında 652B gösterime ulaşarak +%400’lük bir büyüme sağlandı. Bu 6 aylık süreçte 12B tıklama ve 652B gösterim alındı.

Peki siz kendi markanızda bu trafiği nasıl elde edebilirsiniz? Detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Bize Ulaşın

Retina Dijital uzman ekibi tarafından yürütülen çalışmalar hakkında detaylı bilgi edinmek ve projeleriniz için teklif almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.